Jačanje poverenja između policije i carine u jugoistočnoj Evropi.

Centar za sprovođenje zakona u jugoistočnoj Evropi (SELEC), osnovan 1999. godine, jedina je međunarodna organizacija u jugoistočnoj Evropi koja podstiče sinergiju policije i carinskih agencija, radeći zajedno u borbi protiv transnacionalnog, ozbiljnog i organizovanog kriminala u regionu. Rezultati njenog rada su opipljivi: na primer, u martu 2020. godine bugarska policija i turski carinici zaplenili su 72 kilograma heroina i uhapsili četiri osobe, od kojih je dve tražio INTERPOL. Operaciju su olakšale informacije koje su razmenjivali policajci i carinici preko sedišta SELEC-a u Bukureštu.

Snejana Maleeva, Generalni direktor SELEC-a od 2017. i direktor za pravne i unutrašnje poslove od 2011. do 2017. godine, raspravlja o radu centra u regionu, uključujući obuku, zajedničke operacije i analize i saradnju među tužiocima.

Ukratko, šta radi SELEC?
SELEC ima ključnu ulogu u borbi protiv transnacionalnog ozbiljnog i organizovanog kriminala u jugoistočnoj Evropi. Može da koristi resurse 11 država članica i 25 partnerskih zemalja i organizacija.

Albanija Crna Gora
Bosna i Hercegovina Severna Makedonija
Bugarska Rumunija
Grčka Srbija
Mađarska Turska
Moldavija  

Slika 3 Države članice SELEC-a

SELEC je fokusiran na operativna pitanja, nudeći platformu za razmenu informacija i zahteve za pomoć u realnom vremenu. Takođe nudi sigurnu vezu putem nove jedinice Operativnog centra, za podršku i koordinaciju zajedničkih istraga i regionalnih operacija, kao i za razvoj analitičkih izveštaja. SELEC doprinosi izgradnji kapaciteta svojih država članica i partnera kroz organizovanje stručnih misija, sastanaka radnih grupa, regionalnih konferencija, radionica, studijskih poseta i obuka, i omogućavanjem umrežavanja i drugih načina saradnje.

Možete li da istaknete neke od SELEC-ovih konkretnih dostignuća?
SELEC je fokusiran na operativna pitanja. Njegova glavna dostignuća u poslednjih 21 godinu ogledaju se u značajnim rezultatima u borbi protiv organizovanog kriminala u jugoistočnoj Evropi. Sve je veći broj zajedničkih istraga koje sprovode države članice SELEC-a pod pokroviteljstvom organizacije, kao i sve veći broj razmena informacija koje su doprinele uspehu tih istraga.

Da biste dobili ideju o rastućoj ulozi SELEC-a, 2001. godine bilo je 315 razmena informacija i zahteva za pomoć upućenih preko organizacije; u 2019. godini registrovano je 30 222 takvih razmena. Od četiri zajedničke istrage registrovane u našoj prvoj godini rada, sada u proseku ostvarujemo više od 100 zajedničkih istraga godišnje koje se sprovode uz SELEC-ovu koordinaciju i podršku.

Da bismo poboljšali podršku koju pružamo državama članicama, otvorili smo vrhunsku, visoko obezbeđenu jedinicu Operativnog centra. Jedinica omogućava državama članicama razmenu podataka, uključujući audio i video komunikaciju, na brz i siguran način, 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji.

Da bismo povećali svoju efektivnost i efikasnost, takođe smo primenili prilagođeni alat za prijavu obaveštajnih podataka SELEC. Operativna platforma alata uključuje geografski informacioni sistem, informisanje o situaciji u realnom vremenu, upravljanje incidentima, izveštavanje i analitiku podataka. Ona obezbeđuje brzo prikupljanje, analizu i razmenu strateških i operativnih informacija između službenika zaduženih za predmet, nacionalnih kontakt tačaka, službenika za vezu i organizacije.

SELEC-ova jedinica operativnog centra u akciji.

SELEC-ova jedinica operativnog centra u akciji.

Fotografija: Obezbeđena

Takođe vodimo vežbe i kurseve obuke posredstvom našeg centra za obuku u sedištu SELEC-a. Ove godine smo uveli obuku u virtuelnoj stvarnosti koja testira pažnju i percepciju učesnika. Simulacija vodi polaznike na virtuelni granični prelaz gde moraju da pregledaju vozilo za koje se sumnja da švercuje cigarete. Ostali interaktivni multimedijalni alati omogućavaju korisnicima da pregledaju vozila i brodove u potrazi za krijumčarenom robom i suoče se sa različitim vrstama krivičnih dela sa kojima se policajci i carinici redovno susreću.

Da li radite i sa tužiocima?
Da, upotpunjujući rad policije i carine, Savetodavna grupa tužilaca za jugoistočnu Evropu (SEEPAG) deluje pod pokroviteljstvom SELEC-a od 2003. godine. Misija SEEPAG-a je da olakša pravosudnu saradnju u značajnim transnacionalnim krivičnim istragama i slučajevima. Stvarajući mrežu iskusnih tužilaca, SEEPAG nastoji da popuni kritičnu prazninu u regionu promovišući pravovremenu razmenu informacija i dokaza, bilo putem pravilnog izvršenja zahteva za uzajamnu pravnu pomoć ili više neformalnih kanala komunikacije. Funkcija SEEPAG-a je takođe pružanje smernica, pomoći i povratnih informacija zakonodavcima u regionu o pravosuđu i pitanjima sprovođenja zakona. Svaka od država članica imenovala je iskusnog tužioca ili sudiju sa iskustvom u međunarodnoj saradnji za svog predstavnika u SEEPAG-u.1

Postoji velika zabrinutost zbog krijumčarenja vatrenog oružja u jugoistočnoj Evropi. Kako se SELEC suočava sa time?
SELEC je sproveo poseban projekat za jačanje borbe protiv trgovine oružjem u jugoistočnoj Evropi od 2016. do 2019. godine kako bi se suočio sa ovim zabrinutostima. Cilj projekta bio je ojačati kapacitete organa za sprovođenje zakona u jugoistočnoj Evropi za borbu protiv trgovine oružjem. On je osmišljen za unapređenje saradnje između EU i država članica SELEC-a u prikupljanju i analizi podataka o oružju, konsolidaciji istražnih kapaciteta, sprovođenju zajedničkih istraga i jačanju policijske saradnje i razmene najboljih praksi između agencija za sprovođenje zakona koje se bave tim problemom u regionu.

Projektne aktivnosti i rezultati obuhvatali su uspostavljanje regionalne mreže stručnjaka za vatreno oružje, stvaranje 15 mobilnih istražnih jedinica, obuku o uočavanju i bavljenju švercom oružja na darknet-u i objavljivanje priručnika o najboljoj praksi.

U protekle tri godine, SELEC je objavio nekoliko izveštaja o organizovanom kriminalu u jugoistočnoj Evropi. Možete li nam reći nešto o svom analitičkom radu?
SELEC proizvodi operativne, analitičke proizvode o konkretnim transnacionalnim slučajevima i izveštaje o proceni izvršenih regionalnih operacija, kao i strateške godišnje izveštaje o najvažnijim vrstama kriminala u jugoistočnoj Evropi, kao što su droga, trgovina ljudima, ilegalne migracije, šverc duvanskih proizvoda, terorizam, obezbeđivanje kontejnera i krivična dela vezana za vozila. Kompletni izveštaji su namenjeni isključivo za policijsku i sudsku upotrebu, mada postoje i javne verzije dostupne na našoj veb stranici.2

Naš najopsežniji strateški izveštaj je Procena pretnje od organizovanog kriminala u jugoistočnoj Evropi (OCTA SEE), koja se izrađuje u saradnji sa našim državama članicama i pokriva petogodišnji period. Poslednji izveštaj je objavljen 2018. godine. OCTA SEE vrši kvalitativnu procenu organizovanog kriminala u regionu, ilustruje trenutne trendove i ističe slabe tačke i mogućnosti koje otkrivaju razne vrste krivičnih dela. Izveštaj je sastavljen ne samo da proceni situaciju, već i da osvetli područja u kojima bi države članice mogle da preduzmu odgovarajuće mere za poboljšanje situacije.

Koje bezbednosne izazove trenutno ocenjujete kao najaktuelnije za region?
Na osnovu analize i nalaza iz OCTA SEE za 2018. godinu koju je pripremio SELEC, trenutno se fokusiramo uglavnom na pet prioriteta u regionu: visokotehnološki kriminal, terorizam, trgovina drogom, kriminal u trgovini i industriji i trgovina ljudima i krijumčarenje migranata. To su transnacionalni izazovi sa kojima svaka zemlja pojedinačno ne može efikasno da se suoči, već protiv njih moraju da se udruže svi relevantni akteri.

Želela bih da istaknem da sam ponosna na ulogu koju SELEC igra u jačanju saradnje između policije i carinika u jugoistočnoj Evropi. Zajedno stvaramo region sigurnijim mestom.

Shënime

  1. Spisak članova SEEPAG-a je dostupan na veb sajtu www.selec.org/contacts

  2. Za više informacija, pogledati https://www.selec.org/analytical-products/