Врски меѓу политиката, етничката припадност и организираниот криминал во северно Косово.

Градот Митровица на северот на Косово честопати беше жариште на меѓуетнички тензии помеѓу етничките Срби и етничките Албанци или, пак, помеѓу локалното население и меѓународната заедница. Северна Косовска Митровица, како и општините Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан во северно Косово (со популација од околу 80 000),1 се сметаат за жаришта на организиран криминал.2 Во октомври 2021 година, како дел од сузбивањето на организираниот криминал во различни делови на Косово, полицијата изврши рација против криминални групи во областа на Митровица, што резултираше со насилни судири. Кои се врските меѓу политиката, етничката припадност и организираниот криминал во овој нестабилен регион?

Сива економија во сива зона

Уште од завршувањето на војната во Косово во 1999 година, северниот дел на земјата е поделен по етничка линија. Граничната линија е реката Ибар што ги дели претежно српските заедници на север од албанските на југ.3 Србите долго време на мостовите што се протегаат на реката во Митровица, гледаа како на „симболи на отпор“, додека пак, Албанците ги сметаа за „симболи на единство“.4

Поглед на Митровица. Градот е поделен меѓу етнички Срби и етнички Албанци

Поглед на Митровица. Градот е поделен меѓу етнички Срби и етнички Албанци

Фотографија: Пјер Кром/Гети

Спорниот статус на регионот и постоењето на de facto власти (често поддржани од Србија), како и присуството на паралелни безбедносни структури овозможија високо ниво на de facto самоуправа. Ова создаде и пермисивно опкружување за незаконски активности за српските и албанските трговци со луѓе.5 Регионот се смета и за добро место за криење на бегалците, на пример од Србија.

Ситуацијата почна да се менува во 2013 година поради договорот меѓу Белград и Приштина постигнат во Брисел, со кој, меѓу другите чекори, беа демонтирани и паралелните безбедносни структури.6 Ова ѝ даде на косовската влада и нејзините извршни структури поголем отпечаток во регионот. Сепак, нерешените спорови помеѓу Приштина и Белград резултираа со тензии кои понекогаш зовриваат. Понатаму, недостатокот на соработка помеѓу српската и косовската полиција и судските надлежни органи „ги парализира овие органи и ги спречува во борбата против криминалците“.7

Сепак, тензиите на преговарачката маса не ја запреа скришната незаконска трговија. Северно Косово се користи како тампон зона меѓу Косово и Србија за криумчарење добра, лекови, цигари, алкохол и дрога. Со исклучок на канабисот, повеќето стоки што се криумчарат во јурисдикцијата се легални производи кои се движат по мали споредни патишта со цел да се избегнат царините и акцизите. Дел од криумчарењето го вршат организирани групи, но голем дел го прават приватни лица кои носат апарати, лекови, прехранбени производи и алкохолни пијалоци од Србија. Слабото владеење на законот и бесплатната електрична енергија, исто така, наводно го направиле регионот профитабилен центар за ископување криптовалути.8 Ситуацијата заслужува подетална анализа со цел да се обелодени репутацијата на регионот како црна дупка на организираниот криминал.

Врски помеѓу организираниот криминал и политиката

Северно Косово прима финансиска поддршка од Србија. Понатаму, согласно Бриселскиот договор од 2013 година, четири општини на север, исто така, имаат пристап до средства од државниот буџет на Косово наменети за локалната самоуправа. Покрај оваа финансиска поддршка, областа добива средства од меѓународни донатори (особено од ЕУ) и дополнителен фонд за развој. Второто го сочинуваат царини платени за роба увезена за потрошувачка во северно Косово. Меѓутоа, овие средства постојано се намалуваат од 2014 година,9 што се чини дека е во согласност со криумчарските активности опишани претходно. Овие средства се наменети за регионален развој, но има малку податоци за тоа како се трошат парите.

Реката Ибар ги дели претежно српските заедници на северниот дел од земјата од албанските на југ.

Реката Ибар ги дели претежно српските заедници на северниот дел од земјата од албанските на југ.

Фотографија: Лекиќ Драган/Гама-Рафо преку Гети имиџис

Бидејќи има многу малку индустрија во овој регион (најчесто само мали бизниси), оној кој ги контролира јавните ресурси во оваа економија што бара кирија има значителна моќ. Опстанокот на бизнисите зависи од врските со политичките покровители. Навистина, за повеќето луѓе на север е поисплатливо да добијат пристап до јавните фондови отколку да вршат деловна дејност. Оваа ситуација ја поттикнува корупцијата преку клиентелизам и создава политичка економија на зависност.

Со политиката во северно Косово доминира една политичка партија, Српска листа, која има блиски врски со Српската прогресивна партија што ја предводи српскиот претседател Александар Вучиќ.10 Заменик претседателот на Српска листа е Милан Радоичиќ, чиј близок партнер е Звонко Веселиновиќ, озлогласен српски бизнисмен кој има добиено неколку јавни договори за градежни проекти и автопати во Србија и поседува познат хотел во Копаоник.11 Во 2019 година, Радоичиќ и Веселиновиќ беа обвинети за наводно водење на организирана криминална група одговорна за убиството на ривалскиот српски политички лидер Оливер Ивановиќ во јануари 2018 година.12 Пред неговата смрт, во интервју за Балканската мрежа на истражувачки новинари, Ивановиќ го опиша Радоичиќ како „мрачниот владетел на Северно Косово“ и „клучна фигура во застрашувачкиот систем на моќ во северно Косово“. Ивановиќ и понатаму тврдеше дека Радоичиќ претставува неформален центар на моќ и одлучување во регионот.

Во ноември 2018 година, косовската полиција се обиде да го уапси Радоичиќ во Митровица, но тој им побегна и се притаи две години.13 На почетокот на 2021 година, налогот за негово апсење беше поништен и тој се врати во Косово, каде што едногласно беше повторно избран за потпретседател на Српска листа во јули 2021 година.14

На 8 декември, САД ги ставија Радоичиќ, Веселиновиќ и голем број други косовски граѓани на црна листа, како дел од својата стратегија за сузбивање на корупцијата. Во една изјава, Министерството за финансии на САД го опиша Веселиновиќ како водач на организирана криминална група која „е вмешана во голема шема за поткуп со косовските и српските безбедносни службеници кои ѝ овозможуваат на таа група нелегална трговија со добра, пари, наркотици и оружје меѓу Косово и Србија“. Во изјавата се вели и дека тој „заговарал со различни политичари во неколку quid pro quo договори, бил дел од поткупот на косовските безбедносни службеници во почетокот на 2019 година за да ги дозволат нивните криумчарски операции меѓу Србија и Косово,а бил и дел од поткупот на косовските гранични безбедносни службеници во 2017 година за да овозможат безбеден премин на криумчарите.“15

Оштетен автомобил по судирите помеѓу полицијата и локалните демонстранти за време на операцијата против шверцот на стока, Митровица, 13 октомври 2021 година.

Оштетен автомобил по судирите помеѓу полицијата и локалните демонстранти за време на операцијата против шверцот на стока, Митровица, 13 октомври 2021 година.

Фотографија: Ројтерс/Лаура Хасани преку Алами

Сузбивање на криминалот

Додека минатите влади во Приштина беа претпазливи во поглед на преземање на политичката економија на северно Косово, владата што ја предводи премиерот Албин Курти вети дека ќе се справи со организираниот криминал и корупцијата. Според Курти, откако тој ја презеде функцијата во март 2021 година, имало 437 полициски операции кои разбиле 31 криминална група.16

На 13 октомври 2021 година косовската полиција спроведе голема операција, првенствено во општините Приштина, Пеќ, Јужна Митровица и Северна Митровица.17 Вниманието на медиумите особено се фокусираше на акцијата во Северна Митровица. Зад рацијата стојат зголемени тензии помеѓу Приштина и Белград по спорот околу регистарските таблички и непосредно пред локалните избори на 17 октомври.

Кога единиците на косовската полиција влегоа во Митровица, беа блокирани од толпата која почна да вика и да ги гаѓа полицајците со камења.18 Тензиите дополнително се засилија кога се активираше алармот за итни случаи на општината, што донесе уште повеќе луѓе на улиците. Како одговор, полицијата беше засилена со потешко вооружени полициски единици за специјални операции од блискиот камп „Белведере“ во Јужна Митровица.19 Она што требаше да биде таргетирана акција за борба против организиран криминал, стана пресметка помеѓу полицијата и гневните припадници на локалното население. Насилството ескалираше до тој степен што единиците за специјални операции беа нападнати; еден висок командант и девет други полицајци (од кои тројца етнички Срби) беа ранети како резултат на експлозија и беа испукани ракети врз полициски оклопни возила.20 Беа повредени и голем број цивили. Уапсени се неколку лица, а полицијата соопшти дека се запленети голем број криумчарена роба и докази во вредност од стотици илјади евра.21

Иако ваквите рации го поддржуваат владиниот план да биде строг кон криминалот, тие им помагаат и на локалните сили да играат на националистичката карта. Во отворена дискусија меѓу Вучиќ и претставниците на Српската листа којашто се одржа на 16 октомври 2021 година во воената касарна на српската армија во Рашка (блиску до границата со Косово), Радоичиќ предупреди дека ако продолжат полициските рации, „луѓето ќе се организираат и ќе го бранат интересот на Србите во Косово“.22 Накратко, ваквите операции помагаат владата на Курти да изгледа остра кон криминалот, истовремено претставува закана за политичарите и криминалните групи во подрегионот кои профитираат од статус кво.

Ситуацијата во северно Косово продолжува да ги покажува заплетканите врски меѓу организираниот криминал и политиката. Има и карактеристики на жариште на организиран криминал: област каде се преклопуваат слабото управување, социо-економската ранливост и патиштата за трговија со луѓе. И нагласува како криминалците имаат подобра прекугранична соработка од полицијата или политичарите.

Забелешки

 1. Ова е проценета бројка бидејќи четирите северни општини го бојкотираа последниот попис во 2011 година. Овие проценки произлегуваат од профилот на општините подготвен од Мисијата на ОБСЕ во Косово во 2018 година. ОБСЕ, Општински профили 2018 година, октомври 2018 година, https://www.osce.org/files/Municipal%20Profiles_2018.pdf

 2. ГИ-ТОК, Жаришта на организиран криминал во Западен Балкан. Локалните ранливости во регионален контекст, мај 2019 година, https://globalinitiative.net/wp-content/uploads/2019/05/Hotspots-Report-English-13Jun1110-Web.pdf

 3. Меѓународна кризна група, косовска основа: Надминување на поделбата во Митровица, Извештај за Балканот бр. 96, 31 мај 2000 година, 3,https://d2071andvip0wj.cloudfront.net/96-kosovo-s-linchpin-overcoming-division-in-mitrovica.pdf

 4. Jozef Bátora et al., Spaces and institutional logics in post-conflict settings of Mitrovica, Journal of Intervention and Statebuilding, 15, 1, 114–131. 

 5. Walter Kemp, Mark Shaw and Arthur Boutellis, The elephant in the room: How can peace operations deal with organized crime?, International Peace Institute, 3 јуни 2013 г., 46–55, https://www.ipinst.org/wp-content/uploads/2013/06/elephant_in_the_room.pdf

 6. Isidora Stakic и Maja Bjelos, Иднината на цивилната заштита на северот на Косово, Косовски центар за безбедносни студии и Белградски центар за безбедносна политика, 4 октомври 2015 година, https://www.balkansecurityplatform.org/Publications/354/The-future-of-Civil-Protection-in-North-Kosovo.shtml

 7. Ивана Јеремиќ, Неочекувана соработка: „Работи“ на Албанците и Србите во Косово, Белградски центар за безбедносна политика, 15 октомври 2021 година, https://bezbednost.org/en/publication/an-unexpected-cooperation-albanians-and-serbs-affairs-in-kosovo/

 8. Adelina Ahmeti и Kreshnik Gashi, копање биткоин на „бесплатна“ електрична енергија, BalkanInsight, 12 мај 2021 г.,balkaninsight.com/2021/05/12/in-north-kosovo-mining-for-bitcoin-on-free-electricity. 

 9. Dragiša Mijačić, O Fondu za razvoj severa Kosova, Kim, 30 ноември 2020 година, https://www.radiokim.net/vesti/analiza/o-fondu-za-razvoj-severa-kosova.html

 10. Pobeda Srpske liste 100%, gradonačelnici u 19 opština u prvom krugu, ni u jednoj LVV, Kossev, 17 октомври 2021 година, https://kossev.info/danas-su-kosovski-lokalni-izbori-biralista-se-otvaraju-u-7/

 11. Od „čuvara mosta” do međunarodne poternice: Ko je Zvonko Veselinović, BBC, 2 декември 2019 година, https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-50633650

 12. Рада Трајковиќ, локален српски политичар од Косово, постојано тврди дека Радоичиќ стои зад атентатот на Ивановиќ. Види Radoičić glavnoosumnjičeni za ubistvo Olivera Ivanovića, Радио Слободна Европа, 23 август 2019 година, https://www.slobodnaevropa.org/a/pristina-sud-radoicic-ivanovic/30125833.html

 13. Тројца Срби уапсени во истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ, ЕУ-ОКС, 23 ноември 2018 година, https://eu-ocs.com/three-serbs-arrested-in-oliver-ivanovic-murder-investigation/

 14. Судот во Приштина ја повлече потерницата по косовскиот функционер на Српска листа, Kossev, 1 март 2021 година, https://rs.n1info.com/english/news/pristina-court-withdraws-warrant-for-kosovo-serb-list-official/

 15. Министерството за финансии на САД, Министерството за финансии таргетира корупциски мрежи поврзани со транснационален организиран криминал, 8 декември 2021 година, https://home.treasury.gov/news/press-releases/jy0519

 16. Интервју со премиерот Курти на 7 ноември 2021 година, види Kurti: Beogradi dëshiron ta ketë një shtet në Kosovë, s’mund të ketë Asociacion, pike, Gazeta Express, 7 ноември 2021 година, https://www.gazetaexpress.com/kurti-nuk-mund-te-kete-asociacion-mbi-baza-etnike-pike/

 17. DEKLARATA/ Policia e Kosovës për tensionet në Mitrovicë: Grupet kriminale kanë qëlluar me armë dhe granata, janë plagosur 6 efektivë, Dritehije, 13 октомври 2021 година, https://www.dritehije.com/2021/10/13/deklarata-policia-e-kosoves-per-tensionet-ne-mitrovice-grupet-kriminale-kane-qelluar-me-arme-dhe-granata-jane-plagosur-6-efektive/

 18. За повеќе детали погледнете ја изјавата на генералниот директор на косовската полиција, г-дин Самедин Мехмети, Drejtori i Policisë: 10 policë u lënduan në Mitrovicën Veriore gjatë aksionit kundër kontrabandimit me mallra, Shqip.com, ноември 2021 година, https://shqip.com/drejtori-i-policise-10-zyrtare-policore-u-lenduan-ne-mitrovicen-veriore-gjate-aksionitkunder-kontrabandimit-me-mallra/

 19. Овие специјални интервентни единици се нарекуваат Njësia Speciale Operative (NJSO). NJSO е нашироко познат во српските медиуми како РОСУ – акроним што датира од периодот на Косово под меѓународна администрација, кога специјалните сили се нарекуваа Единица за брза оперативна поддршка (Rapid Operational Support Unit). Оттогаш, единицата е реорганизирана. Сепак, РОСУ сè уште претставува „сила на страв“ во очите на многу Срби во северно Косово, со негативната конотација на единицата вградена во народниот јазик на српските политичари и наративот на српските медиумски таблоиди. 

 20. За повеќе детали, погледнете ја изјавата на г-дин Бесарт Ахмети, оперативен командант на NJSO, Komandanti i Njësisë Speciale, Besart Ahmeti tregon se si u plagos në aksionin kundër kontrabandës në veri, Telegrafi, 3 November 2021, https://telegrafi.com/komandanti-njesise-speciale-besart-ahmeti-tregon-se-si-u-plagos-ne-aksionin-kunder-kontrabandes-ne-veri/

 21. Bekim Shehu, BE reagon për tensionet në veri të Kosovës, Deutsche Welle, 13 октомври 2021 година, https://www.dw.com/sq/be-reagon-p%C3%ABr-tensionet-n%C3%AB-veri-t%C3%AB-kosov%C3%ABs/a-59497238

 22. За повеќе детали околу состанокот во Рашка, види Vučić sa Srbima u Raški: Čuvaćemo mir, ako krene nasilje zaštitite narod, N1, 13 октомври 2021 година, https://rs.n1info.com/vesti/vucic-kosovo-sever-policija-akcija-srbi-albanci/. Додека средбата се пренесуваше во живо, Радоичиќ јавно интервенираше покрај другите членови на Српска листа.