Crnogorske kriminalne grupe šire uticaj ka Africi.

Poznato je da su kriminalne grupe sa Zapadnog Balkana aktivne u Latinskoj Americi i da krijumčare kokain u zapadnu Evropu. Međutim, sve je više dokaza da su regionalne grupe, posebno iz Crne Gore, osvojile teren i u zapadnoj i severnoj Africi, gde krijumčare kokain, hašiš i gorivo. U mnogim slučajevima iste grupe su umešane u krijumčarenje više vrsta robe.

U proteklih nekoliko godina, sve više Crnogoraca biva uhapšeno zbog veze sa ozbiljnim organizovanim kriminalom, bilo u afričkim vodama ili zbog trgovine drogom preko afričkih zemalja. Avgusta 2018. uhapšeno je 11 građana Crne Gore kada je Remus, kontejnerski brod koji je plovio pod zastavom Paname, presretnut u italijanskim vodama zbog sumnje na krijumčarenje hašiša. Brod je krenuo iz crnogorske luke Zelenika kod Herceg Novog i otputovao u marokanske vode, gde je bila utovarena droga.1 Po povratku broda u Evropu, italijanska policija je zaplenila 20 tona hašiša.2 Navodi se da pojedinci imaju veze sa crnogorskim kriminalnim klanom Škaljari.3 Tokom istog meseca utvrđeno je da su crnogorski građani umešani u krijumčarenje goriva iz Libije.4

Kadrovi sa snimka koji prikazuje zaplenu hašiša sa broda Remus 2018. godine.

Kadrovi sa snimka koji prikazuje zaplenu hašiša sa broda Remus 2018. godine.

Izvor: La Repubblica

U presretnutim razgovorima na platformi za razmenu poruka Sky ECC od septembra 2020. do marta 2021. godine, članovi kavačkog klana, zloglasne grupe koja se suprotstavlja Škaljarima, razgovarali su o svojim vezama u Senegalu i Sijera Leoneu, gde navodno iznajmljuju kuće i druge prostore na obali. U razgovorima je otkriveno da se kokain iz Južne Amerike istovara sa teretnih brodova na manje čamce koji se zaustavljaju u blizini luka afričkih država. Droga se prevozi do obale ribarskim čamcima.5 Poruke otkrivaju da su pored iznajmljivanja ribarskih čamaca i glisera, članovi klana razgovarali o mogućnosti iznajmljivanja aviona za prevoz droge preko afričkog kontinenta do dodatnih tranzitnih destinacija, uključujući Zambiju, radi daljeg kretanja ka Crnoj Gori, Zapadnoj Evropi i Australiji.

Aprila 2022. godine policija na Zelenortskim Ostrvima presrela je ribarski čamac iz Brazila i zaplenila 5 668 kilograma kokaina.6 Među uhapšenim bila su i dvojica Crnogoraca koji su kasnije osuđeni.7 Crnogorsko specijalno tužilaštvo istaklo je 2023. godine da je kavački klan u više navrata trgovao kokainom iz Južne Amerike ka zapadnoj Evropi preko Afrike.8

Moglo bi se postaviti pitanje, otkuda Crnogorci? Ova primorska zemlja ima dugogodišnju pomorsku tradiciju i veliki broj trgovačkih pomoraca, koje kavački i škaljarski klanovi namamljuju u svoju orbitu. Tako je nesrazmeran broj mornara iz Crne Gore uhapšen u velikim akcijama zaplene kokaina, čak i afričkim vodama. Istina, preko 30 tona kokaina širom sveta zaplenjeno je između 2017. i 2021. godine u slučajevima povezanim sa crnogorskim kriminalcima.9

Kriminalni preduzetnici istražuju linije manjeg otpora. Prema specijalnom odeljenju policije koje istražuje aktivnosti crnogorskih kriminalnih grupa, one ciljaju afričke zemlje delimično zbog percepcije da teret prolazi manji stepen nadzora od strane organa za sprovođenje zakona tokom transporta iz Afrike u Evropu u poređenju sa direktnim rutama iz Južne Amerike.10 Dritan Abazović, donedavno premijer Crne Gore i bivši šef Saveta za nacionalnu bezbednost, napominje da se afričke zemlje favorizuju kao tranzitne tačke zbog niskih troškova i slabog lokalnog nadzora. „Isplativije je podmićivati zvaničnike u afričkim lukama nego u Španiji, a bezbednosne agencije sprovode manju kontrolu“, rekao je on za Globalnu inicijativu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).11

Međutim, veze sa Afrikom tek su nedavno privukle pažnju crnogorskih bezbednosnih agencija; u prošlosti se vero­valo da su crnogorski trgovci više upleteni u krijumčarenje droge i cigareta na Bliskom istoku nego u Africi.12 Ovaj previd je evidentan u oba smera. Prema podacima Ministarstva pravde Crne Gore, nije bilo zahteva za međunarodnu pravnu pomoć ni iz jedne afričke zemlje.13

Osim toga, postoji ograničena saradnja između crnogorskih organa za sprovođenje zakona i njihovih kolega u Africi. Saradnja se većinom odvija među evropskim agencijama za sprovođenje zakona, prvenstveno preko Evropolove Operativne radne grupe Balkanski kartel, osnovane u julu 2020. godine,14 ili putem bilateralne saradnje sa kolegama u zapadnoj Evropi, kao što je Francuska.15 Ova saradnja je iznedrila određeni uspeh u afričkim vodama. Na primer, 2020. godine, zajednička operacija crnogorske policije i Evropola osujetila je trgovinu 411 kilograma kokaina u priobalju Gane i Obala Slonovače.16

Postoje navodi da se neki kriminalci sa Zapadnog Balkana, kao i Crne Gore, kriju u Africi.17 Na primer, Darko Šarić, rodom iz Crne Gore, osuđen u Srbiji zbog krijumčarenja kokaina, navodno se skrivao u Južnoj Africi još 2012. godine kada je protiv njega izdata poternica. Medijski izveštaji takođe ukazuju na to da su kontakti, uključujući generala lokalne policije, pomogli vođi kavačkog klana Radoju Zviceru da se privremeno sakrije u Južnoj Africi 2021. godine.18 Anton Stanaj, poreklom iz Podgorice, osuđen na šest i po godina zatvora u Beogradu zbog krijumčarenja cigareta, ubijen je 2013. godine u Sudanu — što nije tipično turističko odredište.19 Međutim, kako je primetio viši analitičar GI-TOC-a, „uprkos istorijskim vezama između kriminalaca iz Crne Gore i Južne Afrike, trenutno nema dokaza koji bi ukazivali na njihovu aktivnu umešanost u lokalne ili strane mreže trgovine drogom, poput onih iz Bugarske, Nigerije i Pakistana. Informacije o kriminalnoj umešanosti Crnogoraca su oskudne od 2018. godine.20

Širenje crnogorskih i drugih balkanskih kriminalnih grupa u Afriku predstavlja značajnu promenu konstelacije transnacionalnog organizovanog kriminala. Nadalje, Abazović ističe zabrinutost da će pojedinci sa ilegalnim finansijskim sredstvima deo svojih investicija preusmeriti sa Bliskog istoka u Afriku.21 Kako balkanske kriminalne grupe postaju globalne, mora uslediti sprovođenje zakona. Ovo iziskuje bližu saradnju nacionalnih organa za sprovođenje zakona i Evropola i Interpola, kao i koordinaciju između evropskih i afričkih organa za sprovođenje zakona, uključujući Evropol i Afripol, kao i između Centra za sprovođenje zakona jugoistočne Evrope i Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država. Glavni fokus treba da bude na unapređenju pomorske bezbednosti i zajedničkim finansijskim istragama, kao i na olakšavanju pristupa informacijama o licima za kojima se traga.

Napomene

  1. Snimak zaplijene 20 tona hašiša Škaljarskog klana (VIDEO), IN4S, 2018. 

  2. La Repubblica, Palermo, bloccata al porto nave con 20 tonnellate di hashish: il sequestro della Gdf, YouTube, 9. avgust 2018. 

  3. Snimak zaplijene 20 tona hašiša Škaljarskog klana (VIDEO), IN4S, 2018. 

  4. Saša Đorđević, Ulje na vatru: Uticaj rata u Ukrajini na krijumčarenje goriva u jugoistočnoj Evropi, GI-TOC, avgust 2023. 

  5. Olivera Lakić, Optužnica specijalnog državnog tužilaštva protiv pripadnika kriminalne Kavačke grupe Radoja Zvicera: Metak je zlatan šta ćemo sve da radimo, Libertas Press, 27. april 2023. 

  6. Allan de Abreu, Um barco pesqueiro e 160 milhões de dólares em cocaína, Piauí, 17. novembar 2023. 

  7. Šverc 5,7 tona kokaina: Otkriven identitet osuđenih crnogorskih državljana, RTCG, 22. oktobar 2023. 

  8. Olivera Lakić, Optužnica specijalnog državnog tužilaštva protiv pripadnika kriminalne Kavačke grupe Radoja Zvicera: Metak je zlatan šta ćemo sve da radimo, Libertas Press, 27. april 2023. 

  9. Opservatorija za ilegalne ekonomije u jugoistočnoj Evropi, crnogorski mornari su umešani u globalne šeme trgovine drogom, čime štete reputaciji bogate pomorske tradicije Crne Gore, Bilten rizika, broj 13, GI-TOC, septembar/oktobar 2022. 

  10. Intervju sa predstavnikom Specijalnog odeljenja Uprave policije, Podgorica, januar 2024. 

  11. Intervju sa Dritanom Abazovićem, bivšim crnogorskim premijerom i sadašnjim poslanikom, Podgorica, januar 2024. 

  12. Ibid. 

  13. Zvanični odgovor Ministarstva pravde Crne Gore, februar 2024; Intervju sa Andrejem Milovićem, ministrom pravde, Podgorica, februar 2024. 

  14. Evropol, Preko 60 optuženih za suzbijanje balkanskog kartela iza „kokainovoda“ za Evropu, 27. septembar 2021. 

  15. Intervju sa predstavnikom Specijalnog odeljenja Uprave policije, Podgorica, januar 2024. 

  16. Ibid. 

  17. Intervju sa Jelenom Jovanović, istraživačkom novinarkom, Podgorica, februar 2024. 

  18. Zvicera kriju Šarićevi ljudi? Šefu kavačkog klana utočište pružili saradnici narko-bosa iz Pljevalja, odao ga jedan poziv, Kurir, 11. jun 2021. 

  19. Stanaj ubijen u Sudanu, Vreme, 9. mart 2013. 

  20. Intervju sa Aronom Hajmanom, višim analitičarom iz Opservatorije za organizovani kriminal u Južnoj Africi GI-TOC, april 2024, putem imejla. 

  21. Intervju sa Dritanom Abazovićem, bivšim crnogorskim premijerom i sadašnjim poslanikom, Podgorica, januar 2024.